Czym są deklaracje marketingowe stosowane przez marki kosmetyczne? Cz.2

Innym badaniem jest pomiar natłuszczenia czyli poziomu wydzielanego sebum. Oczywiście można zastosować również podejście jak w przypadku nawilżenia. Czasami jednak spotykać można badania, które pokazują poziom wydzielanego sebum przed stosowaniem produktu oraz po regularnym stosowaniu danego produktu po określonym czasie np. kilku tygodni. Wynik również pokazuje różnice między stanem początkowym a końcowym. Naturalnie pozytywnie wypadają produkty, które regulują ten poziom w zależności od deklaracji zwiększają lub zmniejszają wydzielanie sebum.

Badania na probantach

Innym typem badań są badania kontaktowe na probantach. Tutaj wybrana grupa konsumentów używa danego produktu przez określoną ilość czasu. Po upływie czasu wypełnia ankietę dotyczącą produktu i wrażeń po jego stosowaniu. W takich badaniach konsumenci pytani są o wrażenia lub uczucia po stosowaniu danego produktu np. czy zauważyłaś/łeś, że produkt redukuje zmarszczki? Oczywiście pytań może być bardzo dużo, nie ma tutaj jednego standardu. Warto tutaj zwrócić uwagę na wielkość grupy co innego badania na 5 a co innego na 20 osobach. Kolejnym elementem jest rozłożenie wieku probantów oraz typu skóry.

Podsumowując czytając opis produktu warto zwrócić uwagę na deklarację marketingowe w jego opisie. Warto zapytać jeśli produkt redukuje zmarszczki to jakie były wyniki testów? Jeśli produkt poprawia elastyczność skóry to o  ile % ? Jaka grupa konsumentów badała produkt. Ciekawym eksperymentem będzie zadanie takich pytań w drogeriach, pozwala to na weryfikację znajomości produktu.

Oczywiście badania tego typu są stosunkowo drogie i nie wszystkie marki kosmetyczne są w stanie pozwolić sobie na przebadanie szeregu parametrów. Miałoby to znaczący wpływ na ostateczną cenę produktu pomimo tego, że jest to koszt jednorazowy. Warto być świadomym konsumentem i decydując się na zakup produktu oraz licząc na konkretne efekty jego stosowani poprzez zadawanie odpowiednich pytań jesteśmy w stanie dokonać bardziej świadomego wyboru. Szeroki wybór kosmetyków luksusowych tutaj: https://4seasonsbeauty.pl/luksusowe-marki-kosmetyczne/